Něco z historie Chuchelského fotbalu. 

Níže je jak vypadalo Chuchelské fotbalové po jeho obnově po povodních 2012.

Takto vypadalo hřiště než prošlo regenerací v květnu 2023, kterou díky výpůjčce uskutečnil spolek Čechoslovan Chuchle Praha, z.s. 

Archivní snímek bývalých hráčů SK Čechoslovan Chuchle a zakladatelů Čechoslovan Chuchle Praha, z.s.

Na archivním snímku například vpravo vedle brankáře náš vedoucí A týmu Martin Chroust.


Historie SK Čechoslovanu Chuchle

V roce 1926 se scházela sokolská mládež v restauraci „U Tůmů” v samozvané společnosti „Zaplať”. Při jedné zábavě sokolské mládeže napadla Jendovi Křišťálovi myšlenka založit sportovní klub, který by mimo kopané provozoval lehkou atletiku, cyklistiku a podobné sporty. Díky práci těchto nadšenců došlo k uplatnění myšlenky dne 26. června 1926. Na návrh bratra Stanislava Jirouška dostává toto novorozeně jméno „SK Čechoslovan Chuchle”. V tento den byla svolána ustavující valná hromada při které došlo k volbám prvního výboru. Předsedou se stal pan Podstara Jan, místopředsedou Lukáš Jan a náčelníkem Klečka František.
Počáteční činnost klubu se rozvíjela velice pomalu, ale s velkými ideály a nadšením. Vedle kopané se zde provozovala i lehká atletika. Mezi největší problémy fungování klubu byly chybějící peníze a chybělo jim vlastní hřiště. Přes všechny potíže se dne 25. července 1926 odehrál první zápas SK Čechoslovanu Chuchle s SK Záběhlicemi s výsledkem 5:1 pro domácí.
1. srpna 1926 uspořádal klub v Chuchli první sportovní den, spojený s atletickým pětibojem a během napříč obcí. Večer byla uspořádaná první zábava, jejíž výtěžek 1865,- Kč byl základem pro hospodaření klubu.
V roce 1927 byl zaznamenán podstatný vzestup v činnosti klubu. Nejpalčivější otázkou pro vedení klubu bylo zapotřebí pozemků pro vlastní hřiště. Bylo navrhnuto, aby bylo hřiště zřízeno u Vltavy. Dne 12. června 1927 se konala velká sportovní slavnost s otevřením hřiště. Týž den byl pořádán II. ročník běhu Velkou Chuchlí v němž zvítězil Machač Stanislav. Klub v té době neměl vlastních kabin na převlékání sportovců, ale pomohla mu místní sokolská jednota, která zapůjčila tělocvičnu. Sportovní život oddílu běžel dál. V roce 1928 byl zvolen předsedou Blažej Heřman. V tomto roce poskytla obec klubu bezúročnou půjčku na postavení kabin a zakoupení potřebného inventáře.
Rok 1929 lze počítat mezi roky úspěšné. Klub vstupuje prvně do mistrovské soutěže Středočeské župy fotbalové a sice do IV. třídy. V roce 1930 vstupuje Čechoslovan do III. třídy, ve které se jí nedaří a vrací se zpět do třídy IV. V roce 1931 byla zase smůla protržena a vrátili se fotbalisté zpět do III. třídy. Dne 3.3. 1931 byl založen hokejový odbor H.C. Chuchle. V roce 1932 byl v důsledku nedorozumění několika členů výboru zrušen hokejový odbor H.C. Chuchle, který se osamostatňuje a odchází pod názvem H.S. Chuchle. V tomto roce se ruší i dříve tak slibně se rozvíjející lehkoatletický odbor pro nevyvíjení činnosti.
V roce 1940 překvapila SK Čechoslovan Chuchle velká jarní povodeň. Tato živelní pohroma připravila oddíl o branky, kabiny, zábradlí, prostě o všechno co jí stálo v cestě. 26. května bylo už hřiště provozu schopné za vydatné pomocí všech stávajících členů. Další povodeň přišla v roce 1947. V tomto roce členové odstranili lavičky, kabiny a branky, ale hrací plocha se musela zcela přeorat.
V roce 1969 sehnal pan Klauzar starší trolejbus, který po menších úpravách sloužil jako první kantýna. Postupem času se na hřišti za vydatné pomoci všech členů budovalo až budova a hřiště získala dnešní podobu. Úspěchy, ale i neúspěchy provázely SK Čechoslovan Chuchle po celou dobu jeho činnosti. SK Čechoslovan Chuchle měly činnost oddíly muži „A”,muži „B”, muži „C”, dorost a žáci. Po celou dobu činnosti SK Čechoslovanu Chuchle, se klub zapojoval aktivně do života Chuchle. Pořádal například dětské maškarní plesy a sportovní plesy pro dospělé.
V dnešní době zde fungují muži „A” , muži „B” a vrátily se na zelenou plochu děti. Někteří se zapojily v mladší přípravce a nejmenší 4- 6 let se chodí do fotbalové školičky. V čele SK Čechoslovanu Chuchle je předseda Jaroslav Bernkraut, sekretář Miroslav Vospálek, jednatel Jan Šorm, hospodář Vlasta Formanová a členi výboru jsou Luděk Forman a Roman Krejbich.

Vlasta Formanová